Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

28-02-23 Warto wiedzieć. Prywatność w streamingu

Porada z cyklu „Warto wiedzieć…”, w której opisane zostały podstawowe zagrożenia i dobre praktyki dotyczące ochrony danych osobowych, dla widzów i twórców streamów. Do materiału zostały dołączone fiszki z wyjaśnieniem specjalistycznych terminów pojawiających się w treści.

Crawler – oprogramowanie, które przeszukuje publiczne czaty w poszukiwaniu danych osobowych. Crawlery mogą przetwarzać dane z ogromnej ilości czatów jednocześnie.


Doxxing – jest czynnością publicznego dostarczania danych o osobie lub organizacji, zwykle za pośrednictwem Internetu. Termin ten używany jest zamiennie w odniesieniu zarówno do pozyskiwania tych informacji z publicznych baz danych i mediów społecznościowych (takich jak Facebook), jak również do publikowania prywatnych informacji uzyskanych za pośrednictwem działań przestępczych(takich jak hacking i inżynieria społeczna) lub podstępem. Pozyskiwanie i dostarczanie wcześniej opublikowanych materiałów podlegać może przepisom dotyczącym stalkingu i zastraszania.


Streaming In Real Life – to rodzaj streamingu, który charakteryzuje się tym, że zamiast nagrywać z domu, robimy to za pomocą przenośnych urządzeń. Transmisja IRL to transmisja na żywo, w której twórcy treści dzielą się swoim codziennym życiem z publicznością. Twitch jest najpopularniejszym oprogramowaniem do tego rodzaju streamingu. Oprócz Twitcha, streaming IRL stał się ostatnio popularny na innych platformach, takich jak YouTube i Facebook.

http://sp1siewierz.pl/pliki/porada-streaming.pdf

 

#TwojedaneTwojasprawa