„Mała książka – wielki człowiek”

Instytut Książki rozpoczął kolejną odsłonę kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

To już trzecia publikacja przygotowana przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” i podobnie jak przy wcześniejszych publikacjach, skierowanych do niemowląt i przedszkolaków, w jej powstaniu pomagało Instytutowi Książki grono wybitnych ekspertów literatury dziecięcej – literaturoznawców, pedagogów, promotorów i animatorów kultury wśród najmłodszych i ich rodziców. Nie zmieniły się również najważniejsze cele kampanii – nieustannie ma rozbudzać w dzieciach miłość do czytania już od najmłodszych lat, zachęcać rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi, przypominać o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka, a także umożliwiać bezpłatny dostęp do mądrych i pięknie zaprojektowanych książek – z tekstami i ilustracjami najwybitniejszych polskich twórców.

Oprócz książki w Wyprawce Czytelniczej pierwszoklasiści znalazła się ponadto broszura pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która pełni dwie role: jest zarówno poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Dla pierwszoklasistów przygotowano także Kreatywny alfabet, czyli plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.