Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Wycieczki jako dodatkowy element procesu kształcenia

                Wycieczki, jako dodatkowy element procesu kształcenia, pełnią wiele funkcji. Przede wszystkim jest to funkcja poznawcza, dzięki której uczniowie już od najmłodszych lat rozwijają swoją ciekawość, wrażliwość i umiejętność odkrywania nowych zainteresowań. W naszej szkole organizowane są wyjazdy, które nastawione są na pobudzenie, aktywizowanie  i rozwijanie działalności poznawczej uczniów, postaw twórczych i działań kreatywnych. Są to wyjazdy do różnego rodzaju pracowni, warsztatów, kopalni, gdzie uczniowie w bezpośrednim kontakcie z fachowcami mogą dotknąć, sprawdzić i poznać działanie różnych procesów i mechanizmów. Szczególnie klasy młodsze chętnie uczestniczą w warsztatach i zajęciach twórczych, np. podczas tegorocznej wycieczki do Sztolni „Królowa Luiza” w Zabrzu.

                Dodatkowo organizujemy także wiele wyjazdów turystyczno – krajoznawczych, które mają na celu przybliżenie uczniom piękna naszego ojczystego kraju. Są to wycieczki szlakami różnych historycznych wydarzeń, ale także wyjazdy w góry, podczas których uczniowie mogą sprawdzić swoją wytrzymałość fizyczną, uczą się radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz integrują się ze sobą, pomagając i wspierając się podczas wspinaczek. Bardzo atrakcyjny dla uczniów obecnych klas szóstych okazał się wyjazd do Zakopanego, podczas którego zdobyli Gubałówkę oraz wymagający szczyt „Trzy Korony”. Dodatkowo podziwiali uroki okolic Czorsztyna, płynąc statkiem turystycznym.

                Jeszcze inny cel mają wycieczki do opery, teatru, filharmonii czy kina. Często uczniowie w szkole właśnie po raz pierwszy mają kontakt z instytucjami kulturalnymi, gdzie mogą obejrzeć ciekawy, wychowawczy film, czy poznać tajniki gry aktorskiej. Wyjeżdżamy m.in. do Teatru Zagłębia w Będzinie, Teatru Nowego w Zabrzu, ale także do miejsc będących kolebką kultury polskiej, jak np. Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie czy tamtejszy Teatr Stu.

 

 Opracowała: Agnieszka Łaszczyca