31 marca uczniowie naszej szkoły udali się na jednodniową wycieczkę do Wałbrzycha.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od podziemi Zamku Książ. Dowiedzieliśmy się, że w czasie wojny najprawdopodobniej był tu schron przeciwlotniczy, kolejna główna kwatera Hitlera, (w której to Hitler nigdy nie był), część kompleksu Riese. To największy projekt górniczo- budowlany hitlerowskich Niemiec, przy którym pracowali między innymi więźniowie pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross- Rosen. Po przejściu podziemnej trasy turystycznej rozpoczęliśmy zwiedzanie Zamku Książ.
Skąd zainteresowanie zamkiem poza samym faktem, że to zamek? Jest to trzeci, co do wielkości zamek w Polsce po Malborku i Wawelu, jest przykładem połączenia wielu stylów architektonicznych i stanowi jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Położony jest na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, w pięknej scenerii, na wzgórzu z zachowanymi częściowo pięknymi wnętrzami.
Podczas zwiedzania Zamku poznaliśmy jego historię. Obiekt warowny o nazwie Fürstenstein powstał w tym miejscu przeszło siedemset lat temu i był bardzo ważnym punktem na mapie łańcucha obronnego Śląska. Z czasem pełnił coraz to inne funkcje, by dziś, po burzliwym, okresie wojny, stanowić centrum kulturalne całej okolicy. Zwiedzanie odbyło się przez reprezentatywne salony barokowe: Salon Zielony, Salę Maksymiliana (najlepiej zachowaną pałacową salę reprezentacyjną na Śląsku), Salon Biały, Salon Chiński, Salon Gier oraz Salon Konrada i Salon Barokowy.
Ostatnim punktem zwiedzania zamku była „Skałka Szczęścia” gdzie można było wypowiedzieć swoje życzenie, które w niedługim czasie powinno się spełnić
Udało nam się jeszcze zwiedzić piękne otaczające zamek tarasy, po czym udaliśmy się do Zamkowej Książęcej Palmiarni, w której mogliśmy podziwiać wiele gatunków egzotycznych roślin. Sam budynek palmiarni powstał w XVI w. a budowa „ogrodu zimowego” jest datowana na lata 1911-1913. Jest to, zatem jedna z najstarszych palmiarni w Polsce.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy na pyszny obiad i w pogodnych nastrojach wróciliśmy do Siewierza.
Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Ewelina Olszynka, pani Anna Psonka-Saladra, pani Magdalena Kuc-Surma oraz pan Piotr Czoik – kierownik wycieczki.