03-11-2022 Udział klasy 4c w warsztatach „Zwierzogród”

Udział klasy 4c w warsztatach „Zwierzogród”

W dniu 28 października uczniowie klasy 4c, pod opieką wychowawczyni klasy oraz pedagog szkolnej, uczestniczyli w dwugodzinnych bezpłatnych warsztatach realizowanych w ramach autorskiego projektu Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie pn. Zwierzogród. Projekt prowadzony jest w ramach programu osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – edycja 2022 współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Podążając za słowami Virginii Satir By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie, wychowawczyni z OWDiR Pani Natalia Kubalska–Syrek przeprowadziła zajęcia pod hasłem „Lwie uściski – o mocy przytulania”. W trakcie spotkania warsztatowego uczniowie stworzyli klasowy kontrakt, dyskutowali na temat rodzajów uścisków, stworzyli lwi plakat informujący o wpływie przytulania na organizm człowieka.

Warsztaty prowadzone były z wykorzystaniem metody Weroniki Sherborne. Dzieci wykonały ćwiczenia: Paczka, Spychacz i Fala, dzięki którym rozwijały świadomość własnego ciała oraz przestrzeni, poprawiły komunikację i umiejętność współpracy, kształtowały poczucie bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego oraz rozwijały wrażliwość i umiejętność nawiązywania kontaktu z drugą osobą. Rozgrywka „Animo”, w której dzieci uczestniczyły wraz z wychowawczynią klasy, pozwoliła na budowanie więzi między uczniami i ich szkolnym opiekunem.

Pełni pozytywnych emocji uczniowie chętnie uczestniczyli we wszelkich aktywnościach i działaniach podczas zajęć, a także miło integrowali się podczas słodkiego poczęstunku. Dzieci wyszły z warsztatów, nie tylko z drobnymi upominkami, ale przede wszystkim zadowolone i bogatsze o nowe doświadczenia oraz umiejętności. Wyraziły też nadzieję na powtórzenie udziału w tego typu wydarzeniach w Ośrodku Wsparcia Dziecka i Rodziny.

Katarzyna Nowak
wychowawczyni klasy 4c