05-04-23 Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni ich hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób.

Nasza szkoła również włączyła się w akcję jako znak solidarności z osobami z autyzmem. Przygotowana została gazetka informacyjna wyjaśniająca „Co to jest autyzm”, uczniowie ubrali się na niebiesko. Przeprowadzone zostały zajęcia w klasach, aby przybliżyć uczniom zagadnienia autyzmu poprzez projekcje filmów: „Podróż Marii” czy „Amazing things happen” oraz pogadanki. Uczniowie uświadomili sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat inaczej niż większość z nas.

Mamy nadzieję, że działania te poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

Renata Kaczmarek pedagog specjalny

Agnieszka Niemiec pedagog szkolny