Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

07-06-23 Gute Nacht, czyli nocowanie w szkole z językiem niemieckim.

Gute Nacht, czyli nocowanie w szkole z językiem niemieckim.
Uczniowie klas szóstych i siódmych brali udział w wydarzeniu "Gute Nacht, czyli nocowanie w szkole z językiem niemieckim ". Atrakcjom nie było końca. Nie było ani chwili na nudę, a co dopiero mówić o śnie, bo na sen też prawie zabrakło czasu.
Pierwszym punktem programu były gry i zabawy sportowe. W ramach kolacji była pizza, a następnie udaliśmy się do ESCAPE ROOM, w którym uczniowie musieli rozwiązać zagadki w języku niemieckim.
Po wejściu do klasy, uczniowie otrzymali list z instrukcją. Ich zadaniem było znalezienie 4 kopert, w których ukryto 4 zadania. Odpowiedzią każdego zadania była jakaś liczba. W pomieszczeniu znajdowała się również skrzynka, w której ukryty został klucz do drzwi (zapasowy klucz do sali).
W kopercie nr 1 znajdowały się przybory szkolne, tj. ołówek, linijka, zeszyt, długopis, temperówka, gumka do zmazywania. Każdy z tych przedmiotów został ponumerowany. Uczniowie musieli wpisać niemiecką nazwę przedmiotu. Uzyskane hasło było pierwszą cyfrą kodu.
W kopercie nr 2 znajdowała się tabela z rodzajnikami, kod QR oraz porozcinane karteczki. Uczniowie musieli przyporządkować słowa do odpowiedniego rodzajnika. Na każdej karteczce znajdowała się jakaś cyfra. Gdy dochodziły kolejne cyfry otrzymali w tabelce  „der” liczbę 9, w tabelce „die” liczbę 8 i w tabelce „das” liczbę 4. Kod to 984. Po zeskanowaniu kodu wyświetlił im się formularz w Google Forms, gdzie musieli wpisać uzyskany kod. Następnie pojawiło się pytanie: Wie viele Tage hat die Woche? 
W kopercie nr 3 uczniowie musieli rozwiązać test wyboru richtig/ falsch. Każda poprawna odpowiedź dała jakąś liczbę. Gdy wszystkie dodali, wyszedł wynik. To było rozwiązanie tego zadania.
W kopercie nr 4 znajdowały się puzzle oraz Decoder. Na kartce znajdowało się zakodowane pytanie. Wie viele Bundesländer hat Deutschland?
Kolejnym punktem programu był seans filmowy.
Nocowanie zakończyliśmy we wtorek rano wspólnym śniadaniem. Głównym celem projektu była integracja zespołów klasowych, a przede wszystkim poznanie ciekawostek języka niemieckiego. 

Nauczyciel języka niemieckiego
Piotr Czoik