Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

10-02-23 Na terenie Gminy Siewierz znajduje się 12 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego

Na terenie Gminy Siewierz znajduje się 12 pojemników przeznaczonych do segregacji zużytego oleju i tłuszczu jadalnego.


Często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu czy toalety. Powoduje to awarie sieci kanalizacyjnej i szkodę dla środowiska naturalnego.

Jakie rodzaje olejów i tłuszczów możemy segregować?
Mogą to być oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, oliwa z oliwek, a także tłuszcze stałe, jak masło, margaryna czy smalec.

Jak poprawnie przygotować oleje i tłuszcze do segregacji?
Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do plastikowej butelki typu PET (np. po wodzie, mleku, detergentach). Nigdy nie należy wlewać gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić. Do butelki można wlewać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczów, nie ma znaczenia, że zawierają resztki przypraw czy cząstki jedzenia. Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę wrzuć do najbliższego czarno-pomarańczowego pojemnika przeznaczonego do segregacji oleju:

⦁ Plac Zabaw Nivea, ul. Józefa Bema
⦁ PSZOK, ul. Cmentarna
⦁ Osiedle, ul. Jeziorna
⦁ Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Piłsudskiego 31
⦁ OSP, ul. Piastów 32
⦁ Centrum Edukacyjno-Kulturalne, ul. Szkolna 2
⦁ OSP, ul. Niwy 2
⦁ Wojkowice Kościelne, ul. Dąbrowska 2
⦁ OSP, ul. Gołuchowice 82
⦁ Wojkowice Kościelne, Szkoła Podstawowa, ul. Zachodnia 4
⦁ Plac zabaw, ul. Widokowa 2
⦁ Urząd Miasta i Gminy, ul. Żwirki i Wigury 16

Lokalizację pojemników dostępne są także na stronie:

 https://www.segregujolej.pl/mapa/


Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?
Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanych olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków.


Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Jeśli poddajemy recyklingowi olej, zmniejsza się konieczność uprawy nasion oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten redukuje ilość CO2 emitowanego do atmosfery.