Wycieczka do Warszawy w ramach Innowacji Pedagogicznej ,,Śladami Stolic Polski”.
7 października 2022 r. uczniowie klas 5-7 uczestniczyło w całodniowej historycznej wycieczce do naszej pięknej stolicy- Warszawy. Warszawa przywitała uczestników piękną jesienną pogodą.
Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogrodu Saskiego zwanego również, ogrodem królewskim, założony na kanwie barokowej zasady „między dziedzicem a ogrodem”. Pomiędzy nimi stawiano pałac. Pałacu już nie ma, dziedziniec stał się placem miejskim. Wycieczka po cienistych alejkach przybliżyła nam burzliwe dzieje, na zawsze złączone z ważnymi wydarzeniami w historii Warszawy i Polski.
Następnie uczniowie odwiedzili Stare Miasto z Rynkiem i Pomnikiem Syrenki, które dzięki wzorcowej rekonstrukcji po II wojnie światowej zostało w 1980 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spacerując po Warszawie wycieczkowicze dotarli do Kolumny Zygmunta III Wazy – najwyższego i najstarszego pomnika świeckiego stolicy, zobaczyli mury obronne Starego Miasta z Barbakanem.
Kolejnym punktem zwiedzania był Zamek Królewski, poznanie jego historii: powstania, przebudowy w stylu barokowym, zburzenia w czasie II wojny światowej i trudnej obudowy z datków całego narodu. To właśnie tutaj uchwalono Konstytucję 3 Maja, tu można podziwiać piękne wnętrza z licznymi dziełami wielkich mistrzów, jak Canaletto i Rembrandt. Po zwiedzani zamku miesiliśmy czas wolny, na zakup pamiątek.
W Parku Łazienkowskim, zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina przedstawiający odlaną w brązie postać kompozytora siedzącą pod stylizowaną mazowiecką wierzbą, Nową Pomarańczarnię, Amfiteatr wzorowany na budowli antycznej oraz znajdujący się w samym sercu Łazienek Pałac na Wyspie słynący z ,,obiadów czwartkowych’’ u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na które zapraszani byli ówcześni wybitni przedstawiciele kultury. Dużą atrakcją dla dzieci były zwierzęta np. biegające po parku oswojone wiewiórki, czy dumnie kroczące pawie.
Wycieczka do Warszawy okazała się dla wszystkich uczestników bardzo interesująca, obfitowała w wiele atrakcji, a przede wszystkim była ciekawą lekcją historii i sztuki oraz szeroko pojętej przyrody. Myślę, że nowe doświadczenia, zdobyta wiedza i chwile wspólnie spędzonego czasu pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów.
Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Ewelina Olszynka, pani Aneta Roch, pani Syndia Palacz, pani Anna Psonka-Saladra, pani Małgorzata Grabowska, pani Magdalena Kuc-Surma oraz pan Piotr Czoik – kierownik wycieczki.