19-05-23 Spotkanie edukacyjne „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”

Spotkanie edukacyjne „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”

18 maja 2023 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu miało miejsce spotkanie edukacyjne „Nie bądź atrakcyjny dla kleszczy”.

Uczestnikami tego ciekawego spotkania byli uczniowie klas: 5 a i 5 c ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego wraz z przybyłymi nauczycielami: panią mgr Małgorzatą Machurą, panią mgr Beatą Nowak i panem mgr Tymoteuszem Terentowiczem oraz szkolnym bibliotekarzem panem mgr Łukaszem Jamrozikiem. Prowadząca spotkanie pani Izabela Smolak z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej – wydziału Promocji Zdrowia w Dąbrowie Górniczej przedstawiła informacje na temat groźnych chorób jakie najczęściej przenoszą kleszcze, tz. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Prelegentka poruszyła również zagadnienie zasad stanowiących tarczę ochronną przeciwko chorobom odkleszczowym:

Stosuj srodki odstraszające kleszcze (repelenty)!

Uważnie czytaj instrukcje i postępuj zgodnie z zaleceniami ich producentów;

Twoje ubranie twoją ochroną!

Idziesz do lasu – wybierz ubranie z długim rękawem, długimi nogawkami i pełne obuwie,

wybierz jasne kolory ubran, by w porę zauważyć i usunąć kleszcza;

Bądź czujny – unikaj miejsc bytowania kleszczy!

Nie siadaj na ściętych pniach, nie kładź się na trawie i pod drzewami,

po powrocie do domu zmień ubranie i obejrzyj całe ciało;

Znalazłeś u siebie kleszcza? Nie panikuj!

Usuń go jak najszybciej – jeżeli potrafisz samodzielnie - najlepiej odpowiednim przyrządem

wg instrukcji lub skontaktuj się z personelem medycznym;

Pamietaj!

Przed kleszczowym zapaleniem mózgu, najskuteczniej chroni szczepienie,

na chwilę obecną nie ma szczepionki przeciw boreliozie.