23-09-2022 Euroweek – wyjazd na warsztaty językowe

Euroweek – wyjazd na warsztaty językowe

film z wyjazdu

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu już po raz piąty wyjechali do Ziemi Kłodzkiej na pięciodniowy obóz szkoleniowo-językowy Euroweek - Szkoła Liderów. Projekt Euroweek jest międzynarodowym programem, który ma na celu rozwój zdolności intelektualnych, przywództwa, kreatywności, komunikacji oraz umiejętności interpersonalnych uczestników poprzez stosowanie różnorodnych technik i podejścia ponadkulturowego. Językiem komunikacji jest głównie język angielski. Uczestnikami programu są grupy dzieci i młodzieży z różnych krajów europejskich. Celem programu jest zapewnienie intensywnego, o wysokiej jakości szkolenia, promującego wśród uczestników uczenie się i rozwój przez całe życie. Program kładzie nacisk na rozwijanie zdolności przywódczych, budowanie pewności siebie, promocję nauki języków obcych, rozwijanie zdolności komunikacyjnych w języku angielskim, integrację wielokulturową oraz budowanie przyjaźni i stałej współpracy pomiędzy uczestnikami i wolontariuszami z organizacji międzynarodowych.

Podczas kilkudniowego pobytu w Lądku Zdroju uczniowie brali udział w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy, m. in. z Turcji, Sycylii, Peru i Zimbabwe. Zajęcia prowadzone były w formie interaktywnych warsztatów, gier stymulacyjnych, praktycznych ćwiczeń, prezentacji własnych talentów i krajów pochodzenia wolontariuszy. Pobyt na szkoleniu Euroweek pozwolił uczniom na polepszenie komunikacji w języku angielskim, poszerzył ich wiedzę na temat różnych kultur, geografii, tradycji i historii, a także sytuacji we współczesnym świecie.

W trakcie każdego wyjazdu są organizowane wycieczki. Tym razem udaliśmy się do Twierdzy w Srebrnej Górze, najpiękniejszej twierdzy górskiej w Europie. Twierdza Srebrna Góra była projektem budowlanym powstającym na rozkaz pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego i będącym przez cały czas budowy pod jego bacznym okiem. Jej zadaniem była obrona granic prowincji śląskiej przed potencjalnym atakiem ze strony Austrii. Wpisała się do systemu umocnień, który obejmował powstałe wcześniej twierdze w Świdnicy, Kłodzku i Nysie. Pani przewodnik oprowadziła nas po całym obiekcie, opowiedziała wiele anegdot i ciekawostek z czasów aktywnego działania twierdzy, a nawet wystrzeliła z prawdziwej broni.

W trakcie poprzednich wyjazdów zwiedziliśmy Twierdzę w Kłodzku oraz Podziemną Trasę Turystyczną 1000-lecia Państwa Polskiego, Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Muzeum Zapałek w Bystrzycy Kłodzkiej, Zamek Książ w Wałbrzychu i tamtejszą Palmiarnię oraz Miasto Skalne Adrspach w Czechach. Wyjazdy szkoleniowe Euroweek cieszą się wśród uczniów ogromną popularnością. Z pewnością skorzystamy z nich jeszcze nie raz.

Hanna Śliwa-Wrocławska, SP 1 w Siewierzu