Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

24-05-23 Kiermasz Literacki

Kiermasz Literacki

19 maja 2023 r. w ramach Pikniku Rodzinnego zorganizowanego przez Radę Rodziców odbył się Kiermasz Literacki. Celem kiermaszu było podarowanie książkom drugiego życia. Można go było zrealizować poprzez zakupienie woluminów literatury pięknej i popularnonaukowej odpisanej z inwentarza biblioteki szkolnej.

Wśród książek, które przez lata dawały radość czytania wielu uczniom siewierskiej podstawówki znalazły się prawdziwe perełki, np. „Potop” czy „Pan Tadeusz”. Te dwie pozycje książkowe, mimo że mocno sfatygowane, bardzo szybko znalazły nabywców. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się woluminy podarowane na kiermasz przez osoby prywatne.

Promowaniem czytelnictwa, ale także sprzedażą książek podczas kiermaszu zajęli się uczniowie klasy VIII D: Igor Kłos, Piotr Koronowicz i Bartosz Zagził. Z wprawą wytrawnych antykwariuszy zachęcali do kupowania książek. I chociaż piknik rodzinny obfitował w wiele atrakcji, to Kiermasz Literacki zyskał niemałe grono zainteresowanych. Uczniom udało się zebrać aż 500 złotych. Należy dodać, że cenę za książkę ustalali sami kupujący. Pieniądze uzyskane ze sprzedaż zostały przekazane Radzie Rodziców.

Inicjatorem akcji „Podaruj książkom drugie życie” jest szkolny bibliotekarz Łukasz Jamrozik, który podczas Kiermaszu Literackiego mógł liczyć na wsparcie polonistki Jolanty Tomsi. Wszystkim obecnym i przyszłym czytelnikom Pan Łukasz zadedykował wiersz:

Wiem, że marzenie niejedno

Dzięki książkom się spełni.

Odkrywają przede mną

Wiele pięknych tajemnic.

I gdybym chciał najzwięźlej

Czym jest książka tłumaczyć.

Powiedziałbym najprościej:

MĄDRY, WIERNY PRZYJACIEL.