Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

27-05-24 LITERATURĄ MALOWANE

Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Mondgomery,  Akademia Pana Kleksa Jana Brzechwy, Szatan z siódmej klasy Kornela Makuszyńskiego i Zemsta Aleksandra Fredry to kolejne lektury, dzięki którym uczniowie klas IV, V, VI i VII mieli możliwość wyrażenia swoich emocji, myśli i wyobrażeń związanych z przeczytanymi treściami w pracach plastycznych. Podróż na Wyspę Księcia Edwarda, a dokładniej do wsi Avonlea, nie mogłaby się odbyć bez folderu przyrodniczego wykonanego przez uczniów i opisującego niezwykłe miejsca tego terenu. Kto z nas nie chciałby zobaczyć Jeziora Lśniących Wód, Alei Zakochanych czy Zacisza Słowika, o których tak pięknie i poetycko opowiadała Ania. 
Nauczyciel i wychowawca z bujną czupryną, czarną jak smoła brodą, w długim surducie koloru czekoladowego oraz cytrynowej kamizelce zapinanej na szklane guziki, to nikt inny jak sam Pan Kleks - bohater kolejnych prac plastycznych uczniów. Prac pełnych koloru, fantazji i bajki, którą przez chwilę każdy z uczniów mógł stworzyć wedle własnego wyobrażenia. 
W kolejnych, komiksowych pracach uczniów powiało grozą i napięciem. To wszystko za sprawą Adama Cisowskiego, tytułowego Szatana z siódmej klasy. Wątek detektywistyczny przedstawiony został przez uczniów w postaci serii obrazków z dodanym w chmurkach tekstem, dając w ten sposób możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w graficznym, uproszczonym przedstawieniu. 
Niezgoda, spór, zazdrość i miłość zilustrowane zostały przez uczniów klas VII w postaci plakatów dużego formatu. Jako że uczucia te nie są łatwe do przedstawienia czy też wyrażenia w formie plastycznej, inspiracją stały się treści zaczerpnięte z lektury Zemsta. Zamek, mur graniczny i szlachta popadająca w coraz to większy spór to główny temat prac, z którymi przyszło się zmierzyć naszej szkolnej młodzieży. Wątek miłości kończy spór i scala zwaśnione rody.  Innowacja Lekturą malowane łączy literaturę i sztukę, umożliwiając uczniom wyrażenie swoich myśli i emocji w twórczy sposób. Okazała się doskonałym sposobem na rozwijanie różnorodnych umiejętności i zachęciła do aktywnego uczestnictwa w procesie edukacyjnym. 
Zapraszamy do zapoznania się z wystawą prac plastycznych, na których uczniowie prezentują swoje interpretacje lektur.
 
Monika Kleszcz