28-03-23 Szymboriada

Szymboriada

Rok 2023 – Senat Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił Rokiem Wisławy Szymborskiej. Z tej okazji już od pierwszych dni nowego roku odbywają się warsztaty literackie, konkursy recytatorskie czy wreszcie inne ważne wydarzenia kulturalne poświęcone noblistce. Uczniowie klasy VIII d wraz z nauczycielami: bibliotekarzem panem Łukaszem Jamrozikiem i polonistką panią Jolantą Tomsią wzięli udział w warsztatach literacko – plastycznych „Szymboriada” zorganizowanych przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Siewierzu.

Młodzież podczas zajęć z łatwością odkrywała powody, dla których to właśnie rok 2023 łączymy z pierwszą damą poezji polskiej. Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku w Wielkopolsce, w 2023 roku będziemy świętować 100. rocznicę jej urodzin. Poza tym uczniowie naszej szkoły krótko podsumowali, że poetka, patrząca na świat z pewnym przymrużeniem oka jest autorką trzynastu tomów poetyckich, a co więcej za swoją twórczość została laureatką literackiej Nagrody Nobla i uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.

Wizyta w miejskiej bibliotece zbiegła się również z przypadającym na 21 marca Światowym Dniem Poezji. W myśl powiedzenia, że „nie świeci garnki lepią” uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach, samodzielnie tworząc kolaże, limeryki i lepieje. Te formy twórczości Szymborskiej stały się niezwykle atrakcyjnym wyzwaniem dla ósmoklasistów.

A oto najciekawsze próby twórcze VIII D:

Pewną kaczkę ze stodoły

Spotkały w lesie amory.

Odkąd kaczka była w lesie,

Cały hałas się tam niesie.

Zuzanna Żurek

Lepiej pisać test z fizyki niż się uczyć fonetyki.

albo

Lepiej zbierać grzyby latem niż umawiać się z chłopakiem.

Kinga Judasz

Lepiej zagrożenie z wuefu niż zabicie z pistoletu.

Lepiej biegać na przystanek niż na imię mieć Natanek.

Klara Kubisa

Lepiej pisać test z polaka niż pojechać dziś do maka.

Karina Stuczeń

Lepiej z rana zjeść marchewkę niż polować na krewetkę.

Lena Wieczorek

Najciekawsze prace zostały nagrodzone słodkim upominkiem przygotowanym przez MGBP w Siewierzu i wręczone przez prowadzącą warsztaty Panią Jolantę Jakubczyk.

Na zakończenie zajęć opiekunowie młodzieży zaprezentowali lepieje, które stały się puentą tej niecodziennej lekcji języka polskiego:

Lepiej z Szymborską spędzać czas, niż mądrościami zarzucać was.

Lepiej iść do biblioteki, niż trafić do policyjnej kartoteki.