Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

30-04-24 Wycieczka Geograficzno-Historyczna po Ojcowskim Parku Narodowym.

W dniu 25 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Sieiwerzu z opiekunami uczestniczyli w niezwykłej wycieczce turystyczno-krajobrazowo-historycznej do Ojcowskiego Parku Narodowego, który jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, ale z pewnością należy do najpiękniejszych! Krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej zdominowany jest przez wapienne skały uformowane ręką Matki Natury w niezwykłe kształty znajdujące odzwierciedlenie w równie zadziwiających nazwach, takich jak Igła Deotymy czy Maczuga Herkulesa.

Wycieczka rozpoczęła się wczesnym rankiem przed budynkiem szkoły. Zanim zajęliśmy miejsca w autokarze opiekunowie przypomnieli uczestnikom zasady bhp podczas wycieczki. Podróży towarzyszył radosny nastrój i podekscytowanie. Po dotarciu na miejsce grupę przywitał przewodnik Pani Ewa Zaniewska. Pierwszym punktem było zwiedzanie multimedialnej wystawy w Muzeum Przyrodniczym OPN. Po zwiedzaniu w muzeum udaliśmy się na Górę Chełmową, gdzie zwiedzaliśmy Grotę Łokietka. Podążając korytarzami tej najdłuższej w Parku jaskini, bo mierzącej 320 metrów, uczniowie zachwyceni byli wąskimi przejściami oraz słupami naciekowymi, pośród których można było ujrzeć postać orła czy też słonia. Nieodłącznym elementem jaskini jest legenda o Władysławie Łokietku, który miał ukrywać się w grocie przez kilka tygodni.


Następnie uczestnicy wycieczki udali się spacerem do Bramy Krakowskiej oraz Źródełka Miłości, podziwiając po drodze skalne formacje oraz bogactwo krajobrazu. W tym najmniejszym na terenie Polski parku narodowym znajduje się najwięcej gatunków roślin. Zwiedzanie Zamku w Pieskowej Skale, który podobnie jak i Zamek w Ojcowie, znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd, zaczęło się nietypowo. Geneza nazwy tej obronnej budowli, wzniesionej na polecenie Kazimierza Wielkiego, łączy się z kilkoma legendami. Poniżej zamku rozpościerały się wyjątkowe widoki na okoliczne pagórki i lasy oraz na najbardziej znaną skałę. Maczuga Herkulesa, mająca 25 metrów wysokości, była jednym z niezapomnianych pejzaży podczas wycieczki. Podczas drogi powrotnej uczniowie mogli dzielić się wrażeniami oraz wspomnieniami związanymi z wycieczką.

Opiekunowie: Piotr Czoik, Ewelina Olszynka, Magdalena Kuc-Surma