Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

31-10-2022 Październik z Laboratoriami Przyszłości

Październik z Laboratoriami Przyszłości

W październiku uczniowie Szkoły Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu ponownie z dużym zaangażowaniem brali udział w serii ciekawych zajęć, wykorzystując pomoce zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Podczas zajęć klubu młodego naukowca w klasach 7 dzięki okularom VR oraz licencji dostępu do portalu wirtualnych  lekcji uczniowie poznawali świat pustyń na Ziemi. Technologia VR przeniosła młodych odkrywców na tereny Sahary w Afryce, Gobi w Azji oraz Wielkiej Pustyni Piaszczystej w Australii. Uczestnicy zajęć mogli porównać krajobraz pustyni piaszczystej i kamienistej oraz „prawie poczuć na własnej skórze” trudne warunki klimatyczne obszarów pustynnych. Uczniowie mogli poznać różnorodne typy lasów występujących na Ziemi: wiecznie zielone lasy równikowe, lasy klimatu umiarkowanego oraz las borealny. Okulary VR przeniosły uczniów w niedostępne dotychczas ekosystemy leśne – w wilgotnym lesie równikowym podziwiali gęstwinę i różnorodność roślin, w tajdze mogli odkrywać przystosowania drzew iglastych do zimnego klimatu. Ciekawość uczniów wzbudziła też fauna zamieszkująca obie formacje roślinne.

Na lekcjach informatyki drukarka 3D znowu znalazła swoje zastosowanie. Podczas zajęć o hieroglifach, czyli lekcji z zastosowaniem pisma obrazkowego, uczniowie drukowali różne przedmioty, z których potem układali krótkie historyjki obrazkowe. 

Podczas lekcji chemii uczniowie, korzystając z wirtualnego laboratorium chemicznego "Empiriusz" oraz miernika przewodnictwa, badali m.in. korozję metali, przewodnictwo prądu czy otrzymywanie kwasów.

Program Pinacle Studio na spotkaniach koła iTVjunior ponownie ułatwił młodym filmowcom montaż reportaży. Młodzi adepci sztuki dziennikarskiej coraz lepiej radzili sobie również z nagrywaniem relacji filmowych, wykorzystując zakupione w ramach programu nowoczesne kamery oraz mikrofony. Pasjonaci fotografii z pomocą najnowszego aparatu rejestrowali natomiast nieruchome obrazy, które wzbogaciły galerię szkolnej strony internetowej.

Na zajęciach gry na gitarze uczniowie, wykorzystując mikrofony nagłowne, śpiewali piosenki przy akompaniamencie instrumentów. Takie pomoce szczególnie przydają się na lekcjach nauki gry na gitarze, ponieważ młodzi kursanci mają obie ręce zajęte, a mikrofon nagłowny pozwala na nagłośnienie śpiewanych przez nich utworów.
Dzięki zakupionym w ramach rządowego programu pomocom uczniowie kolejny raz brali udział w ciekawych zajęciach, angażujących ich zmysły i sprzyjających odkrywaniu
talentów oraz zainteresowań. Z całą pewnością przed nimi jeszcze wiele niezapomnianych wrażeń i doświadczeń!

#LaboratoriaPrzyszłości
#LaboratoriaPrzyszlosci
Agnieszka Sularz