Piknik ekologiczny Zielona Pracownia 2022 na błoniach zamku w Ogrodzieńcu

W dniu 7 czerwca 30 uczniów, pod opieką nauczycieli, wzięło udział w Pikniku ekologicznym na błoniach zamku w Ogrodzieńcu. Piknik został zorganizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w celu wręczenia nagród w konkursie Zielona Pracownia 2022. Wśród 70 laureatów tego konkursu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu.

Na utworzenie nowoczesnej zielonej pracowni szkolnej, szkoła pozyskała kwotę 10.000,00 zł w konkursie Zielona Pracownia_Projekt 2022 oraz kwotę 40.000,00 zł w konkursie Zielona Pracownia 2022.

Piknik ekologiczny rozpoczął się od części oficjalnej – występów artystycznych dzieci i młodzieży oraz wręczenia pamiątkowych dyplomów przedstawicielom organów prowadzących szkół. W imieniu Gminy Siewierz dyplom odebrał Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz Pan Damian Dawczyński.

Uczestnicy Pikniku skorzystali z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatora – warsztatów ekologicznych, konkursów z nagrodami oraz poczęstunku. Uczniowie wzięli udział w następujących warsztatach:

• Świat owadów, podczas których poznawali, obserwowali, a nawet mogli dotknąć owady straszyki;
  • Praca pszczół, podczas których poznawali strukturę ula pszczelego, produkty pszczele i mogli degustować różne typy miodów;
  • Bomby kwietne, podczas których wykonali „bomby” do samodzielnego rozsiania na swoim podwórku roślin miododajnych;
  • Poznajemy żubry, podczas których pracowali z drewnianymi puzzlami przedstawiającymi budowę żubra;
  • Świeca woskowa, podczas których samodzielnie wytworzyli świece z wosku pszczelego.

Uczniowie wzięli też udział w licznych konkursach o tematyce przyrodniczej i ekologicznej, w których zdobyli atrakcyjne nagrody: sadzonki buka zwyczajnego, zimowe domki dla owadów oraz puzzle. Każdy uczeń otrzymał też pamiątkowe gadżety.

Udział w Pikniku ekologicznym sprawił dzieciom wiele radości, czasem nieokiełznanej, a nauczycielom  satysfakcję z widoku uśmiechniętych twarzy wszystkich uczestników.

Katarzyna Nowak