" Żermun 2022"

Uczniowie ze  Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu w dniach 24 - 25 marca  wzięli udział w  XII Konferencji  " Żermun". Jest to symulacja zgromadzenia ONZ, podczas której uczniowie z różnych szkół obradują w pięciu komisjach, posługując się językiem angielskim oraz poruszając tematy związane z szeroko rozumianą ochroną środowiska. Szkoła bierze udział w tej konferencji co roku. Konferencja " Żermun" jest organizowana  przez I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu.

Konferencja od dwóch lat była przeprowadzana w formie zdalnej na platformie G - suite ze względu na pandemię Covid - 19. Podczas spotkań na platformie G - suite delegatom towarzyszyli uczniowie liceum im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu, którzy prowadzili konferencję oraz pomagali uczniom szkół podstawowych w tworzeniu rezolucji. Każdą szkołę reprezentowała delegacja składająca się z pięciu osób. Uczniowie pracowali w Komisji Ochrony Środowiska, Komisji Praw Człowieka, Komisji Politycznej, Komisji Ekonomiczno - Społecznej oraz Komisji Specjalnej. Każda komisja miała przydzielony inny temat, o którym dyskutowała. Tegorocznymi tematami były: redukcja zanieczyszczenia mórz wywołanego przez działalność człowieka, wpływ zanieczyszczenia powietrza na środowisko oraz zdrowie, ochrona bioróżnorodności w przemyśle turystycznym, „szybka moda” i jej wpływ na środowisko oraz sposoby utrzymania równowagi ekologicznej: jaki styl życia chcę prowadzić DZIŚ – JUTRO – W PRZYSZŁOŚCI? Dzięki udziale w konferencji " Żermun" uczniowie mogli poćwiczyć komunikację w języku angielskim, zgłębić wiedzę na temat aktualnych problemów związanych  z zanieczyszczeniem środowiska, poznać swoich rówieśników z innych szkół oraz kreatywnie spędzić czas.

Dominika Niemiec

uczennica klasy 8a