Zielona Pracownia powstanie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

W kwietniu br.  szkoła wzięła udział w konkursie Zielona Pracownia 2022 organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wśród laureatów konkursu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu uzyskując dotację w wysokości 40.000,00 zł.

W marcu br. szkoła pozyskała już kwotę 10.000,00 zł w konkursie Zielona Pracownia_Projekt 2022 w związku z przygotowanym projektem zielonej pracowni pod nazwą AKADEMIA EKOLOGICZNA.

Zielona Pracownia wyposażona będzie w nowe meble: szafy, szafki, regały, przeszklone witryny, stanowisko do mikroskopowania, trapezowe ławki uczniowskie oraz ergonomiczne krzesła. Zakupiony zostanie nowoczesny sprzęt TIK tj. monitor interaktywny i laptop. Sala zostanie wyposażona w niezbędne, różnorodne i ciekawe pomoce dydaktyczne: zestawy do badania wody, gleby i powietrza, pojemniki do obserwacji owadów, komorę kompostową, kompasy, zestawy doświadczalne z zakresu astronomii i oznaczania owadów, mikroskop stereoskopowy, preparaty mikroskopowe trwałe (zoologia, briologia, mykologia, lichenologia, genetyka), modele 3D (wirusy, czaszka z mózgiem, układ mięśniowy, neuron, rdzeń kręgowy, DNA, białko, poziomice i warstwice), preparaty makroskopowe w pleksi (kwiaty, kwiatostany, blaszki liściowe, systemy korzeniowe, odnóża owadów, poczwarki owadów rozwój motyla, rozwój konika polnego i rozwój żaby, obleniec, larwy tasiemca, szkielet ryby, szkielet żaby, szkielet jaszczurki, szkielet żółwia i szkielet nietoperza, kolekcja roślin, kolekcja zwierząt i kolekcja fauny morskiej), globusy indukcyjne i globus z trasami odkrywców geograficznych. Nowatorskim elementem będzie zawieszony na ścianie ogród wertykalny roślin doniczkowych. Na atrakcyjny wygląd sali wpłynie też fototapeta z motywem roślinnym.

Wartość całego zadania wyniesie 51.925,00 zł, z czego 50,000,00 zł pokryte będzie ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Realizacja zadania przewidziana jest na okres od 1 lipca do 30 listopada 2022 roku.

Poniżej przedstawiam  WIZUALIZACJĘ projektowanej pracowni „AKADEMIA EKOLOGICZNA” w Szkole Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

Katarzyna Nowak

Zdjęcie 1. Widok na planowaną pracownię z góry.
Zdjęcie 2. Widok na front projektowanej pracowni z monitorem interaktywnym, tablicą suchościeralną.
Zdjęcie 3. Widok na uczniowskie stanowiska do mikroskopowania.
Zdjęcie 4. Widok na nowy zestaw mebli w pracowni.
Zdjęcie 5. Widok na stanowiska uczniowskie oraz ogrody wertykalne na ścianie.