W bieżącym roku szkoła wzięła udział w konkursie Zielona Pracownia_Projekt 2022 organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jury konkursu wyłoniło 55 najbardziej ciekawych i wartościowych projektów zielonych pracowni - wśród nich znalazł się projekt złożony przez szkołę.
Planowana zielona pracownia AKADEMIA EKOLOGICZNA wyposażona zostanie w nowe meble. Zakupione zostaną: szafy zamykane oraz szafki zamykane, w których przechowywane będą pomoce dydaktyczne, zestawy badawcze i dokumentacja przedmiotowa; regały i przeszklone witryny do ekspozycji modeli 3D oraz okazów naturalnych; długie stanowisko do mikroskopowania z taboretami obrotowymi. Nad stanowiskiem zawieszony zostanie ciąg przeszklonych witryn z ekspozycją pomocy do mikroskopowania i preparatów makroskopowych w pleksi. Pomiędzy blatem mikroskopowym, a wiszącymi witrynami naklejona zostanie fototapeta z przyciągającym wzrok motywem.
Sala zostanie wyposażona w nowe, niestereotypowe, bo trapezowe ławki uczniowskie dwuosobowe oraz oryginalne ergonomiczne krzesła. Kształt ławek ułatwi szybką zmianę funkcjonalną pracowni – można je układać w kształcie łukowatym do samodzielnej pracy uczniów, w kształcie sześciokątów do pracy grupowej lub też w duży owal do pracy zbiorowej uczniów.
Na przedniej ścianie, obok tablicy kredowej, zawieszony zostanie monitor interaktywny; na biurku nauczyciela ustawiony zostanie laptop, który będzie można połączyć z kamerą mikroskopową.
Pracownia zostanie wyposażona w niezbędne, różnorodne i ciekawe pomoce dydaktyczne sprzyjające procesowi uczenia się: zestawy do badania wody, gleby i powietrza, pojemniki do obserwacji owadów, komorę kompostową, kompasy, zestawy doświadczalne z zakresu astronomii i oznaczania owadów, mikroskop stereoskopowy, preparaty mikroskopowe trwałe (zoologia, briologia, mykologia, lichenologia, genetyka), modele 3D (wirusy, czaszka z mózgiem, układ mięśniowy, neuron, rdzeń kręgowy, DNA, białko, poziomice i warstwice), preparaty makroskopowe w pleksi (kwiaty, kwiatostany, blaszki liściowe, systemy korzeniowe, odnóża owadów, poczwarki owadów rozwój motyla, rozwój konika polnego i rozwój żaby, obleniec, larwy tasiemca, szkielet ryby, szkielet żaby, szkielet jaszczurki, szkielet żółwia i szkielet nietoperza, kolekcja roślin, kolekcja zwierząt i kolekcja fauny morskiej), globusy indukcyjne i globus z trasami odkrywców geograficznych.
Na ścianie z oknami powstanie nowatorski ogród wertykalny. Pomiędzy oknami zawieszone zostaną cztery specjalne zestawy osłonek naściennych z łącznie 48 roślinami doniczkowymi różnych gatunków (zielistką, skrzydłokwiatem, ananasowatymi, fikusem, paprotką, Marantą i Epipremnum). Rośliny zamontowane w niekonwencjonalny sposób – na ścianie – w postaci ogrodu wertykalnego, wpłyną na rozwijanie umiejętności uprawy i pielęgnacji roślin doniczkowych, ale też na estetykę pomieszczenia, samopoczucie przebywających tu uczniów, ale także na jakość powietrza w pracowni.
Tak wyposażona pracownia przyrodniczo-ekologiczna AKADEMIA EKOLOGICZNA będzie służyć przede wszystkim rozwojowi uczniów w zakresie kompetencji przyrodniczych i świadomości ekologicznej, ale także będzie dumą całej społeczności szkolnej.
WIZUALIZACJA PRACOWNI "AKADEMIA EKOLOGICZNA" W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 1 IM. KSIĘSTWA SIEWIERSKIEGO W SIEWIERZU pliki/sp-1-siewierz-wizualizacja-projektowanej-pracowni.docx
Katarzyna Nowak