PIERWSZA POMOC

W szkole od kilku lat w klasach I – III odbywają się zajęcia „Mały ratownik”. Zajęcia z pierwszej pomocy prowadzone są także na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa. Uczniowie poznają na nich numery alarmowe, uczą się, jak wzywać pomoc, jak sprawdzić, czy osoba poszkodowana oddycha oraz jak ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej. W czasie zajęć ćwiczą na fantomach oddechy ratownicze i masaż serca. Wiedzą też, jak opatrzyć rany, co zrobić, gdy ktoś się zadławi oraz jak postępować w przypadku poparzenia czy złamania.

PIŁKA SIATKOWA

W szkole działa również Uczniowski Klub Sportowy "Jedynka" Siewierz, którym opiekuje się nauczyciel wychowania fizycznego, Dariusz Nawrot. Klub, skupiający około 30 dziewczynek z terenu Miasta i Gminy Siewierz, od początku swojej działalności zajmuje się siatkówką młodzieżową i seniorską. W 2015 roku zespół seniorek awansował do II Ligi kobiet i reprezentuje nasz klub na szczeblu centralnym do dnia dzisiejszego.

SPORTY WALKI

Uczniowie szkoły mają niepowtarzalną okazję uczestniczyć w zajęciach brazylijskiego jiu jitsu dla dzieci. Treningi odbywają się w poniedziałki w godz. 14.30 - 15.30  dla klasy IV – VII, w czwartki od 14.30 - 15.30 dla klasy I – III oraz od 15.30 -  16.30 dla klasy IV – VII. Zajęcia prowadzi nauczyciel wychowania fizycznego - Krystian Kwiecień, który ma czarny pas  brazylijskiego jiu jitsu.

TENIS

W Szkole Podstawowej nr 1 w Siewierzu od kilku lat prowadzone są dodatkowe zajęcia z tenisa stołowego zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami uczniów. Systematycznie uczestniczy w nich kilkadziesiąt dzieci podzielonych na dwie grupy – początkującą i zaawansowaną. Uczniowie podczas tych ćwiczeń uczą się gry oraz doskonalą swoje umiejętności, docelowo reprezentując szkołę w różnych zawodach i turniejach z tenisa stołowego. Pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego Grzegorza Urbańczyka uczestnicy rozwijają swoje zainteresowania, co procentuje wieloma sukcesami w tej jakże interesującej dyscyplinie sportu. Niewątpliwie do największych osiągnięć należy kilkukrotne zdobycie I miejsca w Mistrzostwach Powiatu Będzińskiego, I miejsca w Mistrzostwach Rejonu oraz dwukrotny udział w finałach wojewódzkich.

NARCIARSTWO

Ruch to zdrowie! Wiedzą o tym uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, którzy co roku mają także możliwość uczestniczenia w zimowych wyjazdach narciarskich. Pod czujnym okiem nauczycieli wychowania fizycznego wszyscy pasjonaci narciarstwa oraz snowboardu mogą szlifować swoje umiejętności na stoku, doskonale się przy tym bawiąc.